محصولات ویژه شرف الشمس درباره شرف الشمس

شرف الشمس چیست ؟

شرف الشمس در اصل نه سنگ است ، نه حرز ، نه دعا ونه آیه ؛ بلکه یک اتفاق کهکشانی ونجومی است که هرسال خورشیدی تکرار می‌شود و به طور خلاصه و عامیانه می‌توان گفت خورشید در این ساعات بر دیگر اَجرام  کهکشان ، اشراف و برتری دارد که اگر درخلال این پدیده نجومی… بیشتر بدانیم

فروشگاه
انگشتری معصومین علیهم السلام و نقش نگین آن
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله
استفاده از انگشتر، یکی از سنت‌های پیامبر خدا(ص) و ائمه اطهار(ع) بود. در برخی گزارش‌ها، به جنس انگشتر آن حضرات نیز اشاره و به استفاده از آنها توصیه شده است.چگونگی شکل و طرح روی انگشتر نیز در برخی روایات، سفارش شده است.
در مورد انگشتر پیامبر اکرم(ص) نخست از جنس انگشتر آن‌حضرت و سپس در مورد نقش آن روایاتی نقل می‌شود.
الف. جنس انگشتر پیامبر(ص)
در مورد جنس انگشتر آن‌حضرت چند گزارش وجود دارد که قابل جمع‌اند:
۱. عقیق سرخ: نقل است وقتی نام پیامبر(ص) و ادعای نبوت ایشان به گوش نجاشی پادشاه حبشه رسیدبرای آن حضرت هدایای گران‌بهایی مانند نگین یاقوت و عقیق را برای پیامبر فرستاد. وقتی این هدایا به حضرتشان رسید، آنها را میان اصحاب خود تقسیم کرده و برای خود تنها نگین عقیق سرخی را برداشت.
۲. نقره: «پیامبر(ص)، انگشتری از جنس نقره بر دست خود قرار داده بودند».همچنین در روایت دیگر، ابن عباس می‌گوید: پیامبر خدا(ص) می‌خواست برای عجم‌ها نامه‌ای بنویسد و آنها را سوى خدا دعوت کند. یکى گفت: اى پیامبر خدا! آنها نامه‌اى را که مهر نداشته باشد نمی‌پذیرند. لذا پیامبر(ص) فرمود تا انگشترى از آهن براى او بسازند و در انگشت خود کرد. جبرئیل نازل شد و گفت: «آن‌را از انگشت خود بینداز» و پیامبر آن‌را انداخت. بعد فرمود تا انگشترى دیگر براى او بسازند و انگشترى از مس براى وى ساختند که آن‌را در انگشت خود کرد. جبرئیل دوباره گفت: «این را از انگشت خود بینداز»، پیامبر آن‌را نیز از انگشت خود انداخت و فرمود تا انگشترى از نقره براى وى بسازند. وقتی آن‌را نزد آن‌حضرت آوردند و به انگشت خود کردند، جبرئیل آن‌را تغییر نداد.
۳. آهنی که با نقره پوشانده شده باشد: «پیامبر، انگشتری داشت که از آهن بود و روی آن از نقره پوشیده شده بود. آن‌را معاذ بن جبل به ایشان هدیه داده بود».
ب. نقش انگشتری پیامبر اسلام(ص)
نقش نگین انگشتری، نماد باورها و ارزش‌های پذیرفته شده نزد هر شخص است. تاریخ‌نویسان برخی عبارات موجود در انگشتر و مهر برخی افراد برجسته را گزارش کرده‌اند.
نقش انگشتر پیامبر اکرم(ص) نیز در منابعی گزارش شده است:
۱. «مُحَمَّدٌ رَسُولُ الله»:
عبدالله بن سنان می‌گوید با امام صادق(ع) راجع به انگشتر پیامبر(ص) صحبت می‌کردیم، آن‌حضرت فرمود: «آیا دوست داری که آن‌را به تو نشان دهم؟» عرض کردم: بله. پس دستور فرمود تا کیسه‌ای مهر کرده از درون خانه بیاوردند، حضرت درِ آن‌را باز فرمود و انگشتر از آن بیرون آورد که جنس آن نقره بود و نگینی سیاه‌رنگ داشت و بر روی آن نوشته شده بود: «مُحَمَّدٌ رَسولُ اللهِ».
۲. «لا اله الا الله، محمد رسول الله» و «صدق الله»(به احتمالی نگین انگشتر ، عقیق سیاه بوده است)
در حدیثی امام صادق علیه السلام فرمودند:پیامبر خدا(ص) دو انگشتر داشت، بر یکى نوشته شده بود: «لا اله الا الله، محمد رسول الله» و بر دیگرى نوشته شده بود: «صدق الله».
۳. «لا اله الله، محمد رسول، علی ولی الله»
در روایتی دیگر، امام باقر علیه السلام فرمود:« انگشتر پیامبر از جنس نقره بود و نقش آن جمله « محمد رسول الله » بود.»
پیامبر اکرم(ص) انگشتر عقیقی که نجاشی پادشاه حبشه برای ایشان فرستاده بود را به امام علی(ع) دادند تا در یک سطر بنویسد «لا اله الا الله». امام(ع) هم نگین را به حکاک داد و به او فرمود بر روی آن دو جمله در دو سطر بنویس که یک سطر آن «لا اله الا الله» که پیامبر آن‌را دوست دارد و یک سطر هم «محمد رسول الله» را که من دوست دارم. بعد از مدتی امام(ع) انگشتر را نزد پیامبر(ص) آوردند. پیامبر(ص) از امام(ع) پرسیدند که چرا سه جمله بر روی انگشتر نقش بسته شده است؟ امام(ع) جواب دادند که من به حکاک گفتم که بنویسد «لا اله الا الله و محمد رسول الله». در این هنگام جبرئیل نازل شد و گفت: یا رسول الله! خداوند به تو سلام فرستاد و فرمود: ای پیامبر! امر کردی بر روی انگشتر آنچه تو دوست داری را بنویسد و علی(ع) هم امر کرد که بنویسد آنچه را دوست دارد و من هم آنچه که دوست داشتم را نوشتم و آن «علی ولی الله» است.
۴. در روایت دیگری نقل شده است که نقش انگشتری رسول خدا(ص)، «صدق الله الحق، محمد رسول الله» بود.
۵. از ابن سیرین نقل شده است که نقش انگشترى رسول خدا(ص) «بسم الله محمد رسول الله» بود.
در نهایت تذکر این نکته مهم است که هر فرد در یک زمان و یا زمان‌های متفاوت، ممکن است دارای انگشترهای مختلفی باشد که نقش و نگارهای متفاوتی داشته باشند.

منابع:

۱) ابن بابویه، محمد بن على‏، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال‏، ص ۱۷۳ – ۱۷۶، قم، دار الشریف الرضی للنشر، چاپ دوم، ۱۴۰۶ق‏.
۲) «استحباب گذاشتن انگشتر در دست راست»، ۹۷۱.
۳) نورى، حسین بن محمد تقى، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل‏، ج ‏۳، ص ۳۰۶، قم، مؤسسه آل البیت(ع)‏، چاپ اول، ۱۴۰۸ق‏.
۴) طبرسى، حسن بن فضل‏، مکارم الأخلاق‏، ص ۳۷ ، قم، شریف رضى‏، چاپ چهارم، ۱۴۱۲ق؛ نیز نک: ابن حزم اندلسى‏، ابو محمد على بن احمد، جوامع السیره النبویه، ص ۲۴، بیروت، دار الکتب العلمیه، بی‌تا.
۵) طبری، محمد بن جریر، تاریخ الأمم و الملوک، ج ‏۴، ص ۲۸۱ – ۲۸۲، بیروت، دار التراث، چاپ دوم، ۱۳۸۷ق.
۶) مکارم الأخلاق، ص ۳۷.
۷) در همین زمینه، نک: «نقش انگشتری امامان(ع)»، ۱۹۴۶۵.
۸) مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج ‏۳، ص ۳۰۷؛  ابن حیون مغربی، نعمان بن محمد، دعائم الإسلام‏، محقق، فیضى، آصف‏، ج ‏۲، ص ۱۶۵، قم، مؤسسه آل البیت(ع)‏، چاپ دوم، ۱۳۸۵ق‏.
۹) کلینى، محمد بن یعقوب‏، کافی، ج ‏۶، ص ۴۷۴، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق‏.
۱۰) صدوق، محمد بن على‏، خصال‏، ج ‏۱، ص ۶۱، قم، مؤسسه نشر اسلامی‏، چاپ اول، ۱۳۶۲ش.
۱۱) مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج ‏۳، ص ۳۰۶.
۱۲) ابن سعد کاتب واقدى‏، محمد بن سعد، الطبقات الکبرى، ج ‏۱، ص ۳۶۹، بیروت، دار الکتب العلمیه، چاپ اول، ۱۴۱۰ق.
۱۳) الطبقات‏ الکبرى، ج ‏۱، ص ۳۶۸.

۱۴) بحارالانوار، ج۱۶، ص۹۵ — قرب الاسناد

۱۵) بحارالانوار، ج۱۶، ص۹۶ — الخصال

۴انگشتر پیامبر و نقش آن نیز خواندنی است

بازدید از فروشگاه
امیرالمؤمنین سلام الله علیه

خالی از لطف نیست پیش از هر چیز بدانیم رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم یک انگشتر خود را به عنوان «میراث نبوّت و ولایت» به همراه مواریث دیگر به حضرت علی علیه السلام دادند و هم اکنون از مواریث امامت است.
محمد بن مسلم از امام صادق علیه السلام در مورد انگشتر جدّشان امام حسین علیه السلام سؤال کرد، حضرت فرمود: آن انگشتر به وصیّت حسین علیه السلام به امام زین العابدین علیه السلام رسید و آن انگشتر، همان انگشتری بود که رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم به علی علیه السلام و او نیز به فرزندش امام حسن علیه السلام و او نیز به برادرش امام حسین علیه السلام منتقل نموده بود. من نیز آن انگشتر را از پدرم امام باقرعلیه السلام دریافت کرده ام و هر روز جمعه به دست می کنم.
محمد بن مسلم می گوید: جمعه به محضر ایشان مشرّف شدم و آن انگشتر را دیدم.

در حدیثی که ازکتاب شریف خصال نقل شده است امیر المومنین علی علیه السلام چهار انگشتر در دست می نمودند ، انگشتر یاقوت برای شرافت و زینتش ، فیروزه برای نصرت و یاریش (کلمه فیروزه همان پیروزه به معنای ابزار و سبب پیروزی است) ، حدید صینی برای قوتش و عقیق برای حرز و دفع دشمن و بلاها(حرز در فارسی مترادف دژ و حصار می باشد گویی که صاحب این حرز در دژی محکم قرار گرفته واز بلا و آسیب ها درامان خواهد بود )

حِرز، در لغت به معنای محصور و محکم، در اصطلاح به پاره‌ای از آیات، اذکار، اوراد و ادعیه مأثوری که برای حفظ جان و مال از آسیب‌ها می‌خوانده یا به ‌صورت مکتوب با خود حمل می‌کرده‌اند، گفته می‌شود.

واژه حرز و مشتقات آن در قرآن کریم نیامده، اما در احادیث شیعه و سنّی و ادعیه مأثور این واژه فراوان به‌کار رفته است. شماری از این حدیث ها، از جمله حدیث انس بن مالک و حدیث منقول از حضرت علی(ع)، حاکی از کاربرد حرز، به معنای مصطلح، در صدر اسلام است.

امام صادق(ع) فرمودند: امام علی(ع) انگشتری از نقره داشت که روی آن نوشته بود: «نِعْمَ القَادِرُ اللهُ».
عبدالله بن سنان گفت: از امام صادق(ع) پرسیدم: آیا کراهت دارد که انشان انگشتری که اسم الله روی آن باشد در هنگام رفتن به بیت الخلاء و یا در حال جنب بودن به دست کند؟ ایشان فرمود: نقش انگشتر پیامبر(ص) «محمد رسول الله» و نقش انگشتری امام علی(ع) «لله الملک» و نقش انگشتری امام باقر(ع) «العزه لله» بود، انگشتر امام علی(ع) از آهن چینی (حدید صینی)، سفید و صاف بود و بر روی آن جملات زیر در هفت سطر نوشته شده بود، و در جنگ و در هنگام سختی‌ها به انگشت می‌کرد: آماده ساخته ام برای هر هراسی «لا اله الله…» را و برای هر گرفتاری «لا حول و لا قوه الا بالله» را و برای هر مصیبت وارده ای «حسبی الله» را و برای هر گناه کوچک و بزرگی «استغفرالله…» را و برای هر همّ و غمی که رو کند «ما شاء الله…» را و برای هر نعمت دوباره‌ای «الحمدالله».
بازدید از فروشگاه
حضرت زهرا سلام الله علیها

طوسی با سند خود از ابوعلی نقل می‌کند که گفت: دیدم که بر نگین ابوجعفر سمّان عبارت «لا اله الاّ اللَّه الملک الحقّ المبین» است. درباره آن از او پرسیدم، گفت: امام حسن عسکری (ع)، از پدران بزرگوار خود نقل فرمود که: حضرت فاطمه زهرا (س) یک انگشتر نقره‌ای عقیق داشت. هنگام رحلت خود، آن را به امام حسن ‏(ع) داد و ایشان آن را هنگام وفات خود، به امام حسین‏ (ع) داد. امام حسین‏ (ع) فرمودند: دوست داشتم که بر نگین آن چیزی حکّ کنم؛ پس در رؤیا حضرت مسیح عیسی بن مریم‏ را دیدم، از او پرسیدم: ای روح‌‏اللَّه! چه عبارتی را بر این انگشترم، حکّ کنم؟ فرمود: بر آن حکّ نما: «لا اله الاّ اللَّه الملک الحقّ المبین« زیرا آغاز تورات و انجام انجیل، همین است.

بازدید از فروشگاه
امام حسن سلام الله علیه

ائمه معصومین (علیهم السلام) هر کدام شعار و جمله ای را بر نگین انگشتر خود حک می‌کردند که نشان دهنده روح و فکر خاص آن بزرگواران بود. نقش نگین انگشتر امام حسن مجتبی (ع) عبارت بود از «العزه لله بود، یعنی عزت و شکست ناپذیری برای خداست.»

و در انگشتر دیگری، «حسبی اللَّه»

همچنین امام صادق (ع) در حدیث دیگری:

نقش یکی دیگر از انگشترهای امام حسن (ع) را چنین بیان کردند : « الحمدلله ».

ونیز طوسی با سند خود از ابوعلی نقل می‌کند که گفت: دیدم که بر نگین ابوجعفر سمّان عبارت «لا اله الاّ اللَّه الملک الحقّ المبین» است. درباره آن از او پرسیدم، گفت: امام حسن عسکری (ع)، از پدران بزرگوار خود نقل فرمود که: حضرت فاطمه زهرا (س) یک انگشتر نقره‌ای عقیق داشت. هنگام رحلت خود، آن را به امام حسن ‏(ع) داد و ایشان آن را هنگام وفات خود، به امام حسین‏ (ع) داد. امام حسین‏ (ع) فرمودند: دوست داشتم که بر نگین آن چیزی حکّ کنم؛ پس در رؤیا حضرت مسیح عیسی بن مریم‏ را دیدم، از او پرسیدم: ای روح‌‏اللَّه! چه عبارتی را بر این انگشترم، حکّ کنم؟ فرمود: بر آن حکّ نما: «لا اله الاّ اللَّه الملک الحقّ المبین« زیرا آغاز تورات و انجام انجیل، همین است.

منابع:

عیون اخبار الرضا (ع) :۳۱/۲۰۶

بحارالانوار :۴۳/۲۵۸

کافی:۶/۴۷۴،

امالی صدوق:۴۵۶

عیون اخبارالرضا:۲/۵۴

بحار:۱۱/۶۲

کافی:۶/۴۷۳،وسائل:۵/۹۸

بازدید از فروشگاه
امام حسین سلام الله علیه

کلینی‏ با سند خود از حسین بن خالد نقل می‌کند که گفت “امام رضا (ع) پرسیدند: آیا می‌دانی نقش نگین انگشتر حضرت آدم (ع)، چه بوده است؟ عرض کردم: نه. فرمود: «لا اله الاّ اللَّه، محمّد رسول اللَّه» بوده است و نقش نگین پیامبراکرم ‏(ص)، «محمّد رسول اللَّه» و امیرمؤمنان‏ علی (ع)، «اللَّه الملک» و امام حسن ‏(ع)، «العزّه للَّه» و در انگشتر دیگری، «حسبی اللَّه» و امام حسین‏ (ع)، «إنّ اللَّه بالغ أمره» و در انگشتر دیگری، «حسبی اللَّه» بوده است و علیّ بن الحسین (ع) و امام باقر (ع)، همان انگشتر امام حسین ‏(ع) را داشتند و امام باقر (ع)، علیه‌السلام در انگشتر دیگری، «العزّه للَّه» داشته است و نقش نگین امام صادق ‏(ع)، «اللَّه وَلیّی وَعصْمَتی مِنْ خلْقِهِ” و در انگشتر دیگری، “اللَّه خالق کلِّ شی‏ءٍ” و امام هفتم‏ علیه‌‏السلام، “حسبی اللَّه» بوده است”.

علاوه بر این صدوق با سند خود از امام صادق‏ (ع)، از امام باقر (ع)، نقل می‏کند که فرمود: امام حسین بن علی‏ (ع)، دو انگشتر داشت؛ نقش یکی «لا اِلهَ إِلاَّ اللَّهُ، عُدَّهٌ لِلِقاءِ اللَّهِ» و نقش دیگری، «إنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ» (خداوند در انجام امر خود، پایدار است) بود و نقش انگشتر امام سجّاد (ع)، «خَزَیَ وَ شَقِیَ قَاتَلُ الْحسینْ بِنْ عَلیّ‏ علیه ‏السلام» (رسوا و بدبخت شد، کشنده حسین بن علی) بود.

روایت دیگری از امام رضا ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید:

و خاتم الحسین ـ علیه السّلام ـ «ان الله بالغ امره.(۱۴) و روایت دیگری از امام صادق ـ علیه السّلام ـ در کتاب شریف کافی ذکر شده است که می‌فرماید: از امام صادق ـ علیه السّلام ـ در مورد نقش روی انگشتر سؤال شد. حضرت فرمود: «فی خاتمی مکتوب «الله خالق کل شیء» و فی خاتم ابی محمد بن علی ـ علیه السّلام ـ … «العزه لله» و فی خاتم علی بن الحسین ـ علیه السّلام ـ «الحمد لله العلیّ العظیم» و فی خاتم الحسن و الحسین «حسبی الله»(۱۵) … یعنی بر روی انگشتر من نوشته (الله خالق کلی شیء) و بر روی انگشتر پدرم محمد بن علی (العزه لله) و بر انگشتر امام سجاد (الحمد لله العلی العظیم) و بر انگشتر امام حسن ـ علیه السّلام ـ و امام حسین ـ علیه السّلام ـ (حسبی الله).

اختلاف روایات در نقش انگشتر امام حسین ـ علیه السّلام ـ به تعداد انگشترهای حضرت بر می‌گردد. زیرا ائمه معمولاً بیش از یک انگشتر داشتند. گاهی بارها انگشتر خویش را هدیه می‌دادند. به نظر می‌رسد آنچه بیشتر در دست مبارک حضرت مشاهده شده و انگشتر اصلی حضرت بوده نقش «ان الله بالغ امره» می‌باشد.

سرانجام انگشتری امام حسین(ع)
در الأمالى شیخ صدوق  به نقل از محمّد بن مسلم چنین آمده است که از امام صادق (ع) پرسیدم : انگشتر حسین بن على (ع) به چه کسى رسید؟ و نیز به ایشان گفتم : شنیده ام که در واقعه عاشورا ، از انگشتش بیرون کشیده شده است. فرمود : «آن گونه که گفته اند ، نیست . حسین (ع) به فرزندش على بن الحسین (ع) ، وصیّت کرد و انگشترش را در انگشت او نمود و کارش را به او واگذار کرد ، همان گونه که پیامبر خدا (ص) با امیرمؤمنان على (ع) کرد و امیر مؤمنان (ع) با حسن (ع) و حسن (ع) با حسین (ع) . سپس آن انگشتر ، پس از پدرش ، به پدرم و از او به من رسید و اکنون ، نزد من است و من هر جمعه ، آن را به دست مى کنم و با آن ، نماز مى خوانم» . روز جمعه ، در حالى که امام صادق (ع) نماز مى خواند ، بر او در آمدم . چون از نماز فارغ شد ، دستش را به سوى من دراز کرد و انگشترى در انگشتش دیدم که نقشش چنین بود : «لا إلهَ إلَا اللّه ُ عُدَّهٌ لِلِقاءِ اللّه ِ» (یعنی: «ذکرِ لا إله إلّا اللّه ، ساز و برگِ دیدار با خداست») . سپس [امام علیه السلام ] فرمود : «این انگشتر جدّم ابوعبد اللّه حسین بن على علیه السلام است» .

همچنین شیخ صدوق در الامالی به نقل از على بن سالم  و او از امام صادق (ع) و ایشان از پدرش امام باقر(ع) نقل می کند : حسین بن على (ع) دو انگشتر داشت که نقش یکى از آنها ، «ذکرِ لا إله إلّا اللّه، ساز و برگِ دیدار با خداست» و نقش دیگرى ، این بود : «إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ». ( یعنی «خداوند ، به انجام رساننده فرمان خویش است»)

منابع:

۱) نفس‌المهموم

۲) بحارالانوار ج ۴۵

۳) موسوعه‌الامام الحسین

۴) منتهی‌الامال

بازدید از فروشگاه
امام زمان عجل الله تعالی فرجه

بی گمان بنابر احادیث فروان ، میراث انبیا الهی و ائمه اطهار نظیر عصای حضرت موسی(ع)، انگشتری حضرت سلیمان ، فران امیر المومنان…و همچنین انگشتری های ائمه اطهار تماما نزد امام زمان(ع) است و حضرت هر کدام را اراده کنند استفاده میکنند.

از نشانه‌ها و نمادهای نبوت و قدرت سلیمان(ع) انگشتر سلیمان (خاتم سلیمان)  است که از مواریث نبوت می باشد و شیعه معتقد است به انبیاء بعدی منتقل شده و سرانجام به امامان شیعه رسیده است. به باور شیعیان این انگشتر اکنون نزد امام زمان (عج) است و در هنگام ظهور، آن را همراه خواهند داشت. در کتاب‌های تاریخی، قصص انبیا و تفسیر، مطالبی درباره این انگشتری آمده که ناصحیح و از اسرائیلیات دانسته شده است.

بحار الانوار:ج۵ ص۲۳۸

بازدید از فروشگاه
خاتم سلیمان نبی علیه السلام

بسیاری از علما از شرف الشمس به عنوان نمونه ای از خاتم سلیمانى نام برده اند و آن را به عوالم خمسه تفسیر کرده اند و رازی از تورات و انجیل و قرآن می دانند که در کتاب شمس معارف کبرى جلد اول مطالب بیشتری در خواص شرف شمس آورده شده وحضرت آیت الله حسن زاده آملی وشیخ بهای به مطالب بیشتری در این زمینه اشاره فرموده اند .

از نشانه‌ها و نمادهای نبوت و قدرت سلیمان(ع) انگشتر سلیمان (خاتم سلیمان)  است که از مواریث نبوت می باشد و شیعه معتقد است به انبیاء بعدی منتقل شده و سرانجام به امامان شیعه رسیده است. به باور شیعیان این انگشتر اکنون نزد امام زمان (عج) است و در هنگام ظهور، آن را همراه خواهند داشت. در کتاب‌های تاریخی، قصص انبیا و تفسیر، مطالبی درباره این انگشتری آمده که ناصحیح و از اسرائیلیات دانسته شده است.

در روایات شیعه و سنی، مطالبی درباره جنس، شکل و نقش روی این انگشتر نقل شده که مهمترین آنان عبارت است از اینکه حلقه آن از نقره است،نگین آن از آسمان آمده، یاقوت و هشت‌گوش است.

در روایتی از امام رضا(ع)، نقل شده است که روی انگشتر حضرت سلیمان(ع)، چنین نوشته شده است: سبحان من الجم الجن بکلماته «منزه است خداوندی که جنیان را به کلمات خود لجام کرد.»همچنین در کتاب ینابیع الموده، آمده است که نقش انگشتر سلیمان، اسم اعظم و مرکب از حروف مقطعه اوائل سوره‌های قرآن است. ابن عساکر، نقش انگشتر مذکور را «لا اله الا اللّه وحده لاشریک له محمد رسول الله.» دانسته است.

از مجموع احادیث شیعه وسنی استفاده می‌شود که این انگشتر، دارای خصوصیات ویژه‌ای است. که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

 1. امام صادق(ع) فرمود: «خداوند پادشاهی سلیمان را در انگشترش قرار داده بود. پس هرگاه آن انگشتر را در دست می‌کرد، جن و انس و شیاطین و همه پرندگان و وحشیان نزد او حاضر می‌شدند، و از او اطاعت می‌کردند.»
 2. خاتم حضرت سلیمان از نشانه‌های نبوت و حکومت او بوده، مانند عصای موسی، اما پیامبری و حکومتش به آن وابسته نبود.
 3. این انگشتر جزء مواریث نبوت است که نزد امامان معصوم بوده و گاهی برای حقانیت وصایت و امامت خود به آن احتجاج می‌کردند. حسین بن موسی بن جعفر می‌گوید: روزی در دست امام رضا(ع) یک انگشتری از نقره دیدم که باریک و نازک شده بود. گفتم: شخصی مثل شما چنین انگشتری می‌پوشد؟ گفت: این، انگشتری سلیمان بن داود است.
 4. الآن نزد حضرت مهدی(عج)است و در عصر ظهور نمایان می‌شودو امام معصوم با آن کافران و مؤمنان واقعی را تشخیص و جدا می‌سازد.

منابع:

 • ابن شهرآشوب، مناقب آل ابی طالب، تحقیق لجنه من اساتذه النجف الاشرف، نجف، مطبعه الحیدریه، ۱۳۷۶ق.
 • ابن عساکر، ابوالقاسم علی بن حسن، تاریخ مدینه دمشق الکبیر، تحقیق علی شیری، بیروت، دارالفکر، ۱۴۱۵ق.
 • ابن ماجه،ابوعبدالله محمد بن یزید قزوینی، سنن، تحقیق محمد فؤاد عبدالباقی، داراحیاءالتراث العربی، بی‌تا.
 • بحرانی، سید هاشم، مدینه المعاجز، تحقیق عزت الله مولائی همدانی، قم، مؤسسه معارف اسلامی، ۱۴۱۳ق.
 • ترمذی، محمد بن عیسی بن سوره، سنن، تصحیح عبدالرّحمن محمد عثمان، بیروت، دارالفکر، ۱۴۰۳ق.
 • شیخ صدوق، محمد بن علی بن بابویه قمی، عیون اخبار الرضا، بیروت، داراحیاء التراث العربی، ۱۴۰۴ق.
 • صفار،ابوجعفر محمد بن الحسن، بصائر الدرجات، تهران، مؤسسه الأعلمی، ۱۳۶۲.
 • قندوزی، سلیمان حنفی، ینابیع الموده، بیروت، مؤسسه الأعلمی للمطبوعات، [بی تا].
 • کلینی، محمد بن یعقوب، الأصول من الکافی، تهران، مکتبه الصدوق، ۱۳۸۱ ق.
 • مجلسی، محمد باقر، بحارالأنوار، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۹۰ق.
 • هیثمی، نورالدین علی بن ابی‌بکر، مجمع الزوائد و منبع الفوائد، بیروت، دارالکتب العلمیه، ۱۴۰۸ق.
سفارش شرف الشمس
پرفروش ترین ها مردانه
زنانه
هدایا وجوایز خاتم سلیمان
خدمات ویژه خاتم سلیمان