نگین شرف الشمس

شرف الشمس و واقعیت های آن

شرف الشمس چیست ؟ چه آثاری دارد ؟ آداب آن چگونه است ؟ در چه روز واقع می شود ؟ آیا تکرار آن در هر سال لازم است ؟ و ده ها سوال دیگر؛ از جمله نکاتی است که علیرغم مبتلابه  بودن اذهان مردم به این موضوع ،غالبا در رسانه های دینی به آن پرداخته نشده است.

 

سفارش شرف الشمس

شرف الشمس چیست ؟

شرف الشمس در اصل نه سنگ است ، نه حرز ، نه دعا ونه آیه ؛ بلکه یک اتفاق کهکشانی ونجومی است که هرسال خورشیدی تکرار می‌شود و به طور خلاصه و عامیانه می‌توان گفت خورشید در این ساعات بر دیگر اَجرام  کهکشان ، اشراف و برتری دارد که اگر درخلال این پدیده نجومی ذکری که با الفبای ابجد و به شکل رمزی ازعلمای بزرگ شیعه ازحضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل شده است طبق آداب گفته شده بر جسم خاصی که آن هم در لسان علما وارد شده نوشته شود آثارو برکات خاصی در زندگی صاحب حرز و استفاده کننده آن ایجاد می‌شود که به طور مسامحه در بین عوام به سنگی که برروی آن این حرز شریف حک می‌شود شرف الشمس می‌گویند.

مهمتر از هر چیز

شاید لازم باشد به دلیل اهمیت اینکه شرف الشمس ماخذ و منبع اسلامی دارد یا نه ، پیش از هر چیزی نظرات علمارا در مورد شرف الشمس و واقعی بودن آن بدانیم سپس به ذکر همه موارد لازم درباره شرف الشمس بپردازیم

نظر علمای شیعه درباره شرف الشمس

 

نوزدهمین روز از ماه فروردین برای منجمان مسلمان اهمیت ویژه ای داشته است. روزی که خورشید ۱۹ درجه در برج حمل(فروردین) باشد. آن ها می گویند این روزخاص بنابه محاسبات نجومی، روزی خوش یمن و بابرکت است و البته در ساعت های خاصی در این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان در سال است.

ابوریحان بیرونی در کتاب التفهیم  در باب  « در احکام نجوم »  فصل « بهرهای (بهره ها ) ستارگان اندر بروج »   زیر عنوان «شرف و هبوط ستارگان کدامند ‌‌» مطالبی را در خصوص شرف سیارات نوشته است .

براساس جدول کتاب التفهیم  شرف شمس هنگامی است که خورشید ۱۹ درجه در برج حمل  باشد.

در میان عامه مردم هم این روز، روزی است که موکلان خورشید به زمین می آیند و چند ساعتی را در زمین می گذرانند. ساعت هایی که برای اهل زمین، از جمله خوش یمن ترین ساعت ها سال است.

“شرف الشمس از علوم غریبه است که متاخرین چند قرن اخیر معتبر می دانند و بیاناتی درباره شرف الشمس و طریقه تکسیر آن به صورت مربع یا مسبع و غیره و نیز آثار و برکات آن مطالبی متذکر شده اند و بعضی آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقی کرده اند و در کتاب جواهر مکنونه که از کتب خطی اذکار است و همچنین در کتاب« السحاب اللئالی» تالیف سید عبدالله بوشهری و کتب دیگر، آثاری از جمله دفع فقر و بیماری ها و حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا وکسب عزت و بزرگی متذکر شده اند”

اما نقش های رمز گونه ای که شرف ‏الشمس نامیده می‏شود در کتاب «جنه‏الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است. کفعمی در حاشیه کتاب می‏نویسد: «در بعضی از کتاب‏های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمۆمنین(علیه السلام) نقل شده است.که وقتی عازم جهاد بود در بین راه که استراحت می کردند این شکل ها را بر روی سنگی حک کرد و فرمود: این رمز پیروزی ماست . مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سرّ المستتر» با اندکی تغییر آورده است. البته در کتاب‏های یاد شده این شکل به «شرف‏ الشمس» نامیده نشده است و احتمالاً تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس – که نوزدهم فروردین ماه است – نوشته شود که ساعت خوبی است و باعث تأثیر بیشتر این شکل خواهدبود.

در کتاب «هزار و یک نکته»، نکته ۲۷۷، تألیف آیت‏اللّه‏حسن‏زاده آملی نیز مطالبی راجع به این شکل آمده است.

در کتاب های اسلامی هم نقش شرف الشمس هم را شامل پنج اسم اعظم خداوند می دانند که آنها را کلمات مبارکه: الله، جمیل، رحمن، مۆمن و نور گفته اند و بجای نقش از پنج حرف اول آنها بصورت ا.ج.ر.م.ن میتوان استفاده کرد.

از سنگ شرف الشمس برای : چشم زخم ، گشایش امور ، برآورده شدن آرزوها ، افزایش رزق و روزی استفاده می شود.

حضرت آیت الله مبشر کاشانی با اشاره به نکات جالب و ناگفته ای در این باره ، مبحث شرف الشمس را جزء علوم غریبه دانست و مرقوم کرد:

“شرف الشمس از علوم غریبه است، لکن در کتب متقدمین اعم از روایی و ادعیه و اذکار اثری نیافتم ، فقط متاخرین در چند قرن اخیر معتبر می دانند و بیاناتی درباره شرف الشمس و طریقه تکسیر آن به صورت مربع یا مسبع و غیره و نیز آثار و برکات آن مطالبی متذکر شده اند و بعضی آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقی کرده اند و در کتاب جواهر مکنونه که از کتب خطی اذکار است و همچنین در کتاب السحاب اللئالی تالیف سید عبدالله بوشهری و کتب دیگر، آثاری از جمله دفع فقر و بیماری ها و حفظ از گزند جانوران و ایمن

معظم له در ادامه افزود: “کفعمی هم در کتاب جنت الواقیه آورده اند که این حروف شکل ، اسم اعظم است و در بعض کتب علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمۆمنین علیه السلام می باشد ولی سندی برای ادعای خود ذکر نکرده اند.

مرحوم شیخ بهائی نیز در کتاب سرالمستتر ، در رابطه با این شکل که بعضا به شرف الشمس معروف شده مطالبی بیان فرموده است.”

علامه مبشر کاشانی در پایان ، به زمان و آداب و کیفیت شرف الشمس نیز اشاره و یادآور شد: ” می گویند که شرف الشمس باید در روز ۱۹ حمل که مطابق با روز ۱۹ فروردین است از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد و در صورت عدم امکان بر کاغذ زردی نوشته شود و با خود حمل نماید ولی در تجدید آن در روز مذکور در سال های بعد شرط نشده است و لازم نیست.”

همچنین حضرت آیت الله روحانی نیز ابعاد خواندنی دیگری از شرف الشمس را بیان و مکتوب کرد:

“اهل این گونه فنون می گویند که اگر یک بار شرف الشمس به طریق مخصوص نوشته شود، دیگر احتیاجی به تکرار در سال بعد ندارد و اثرش باقی است – ولی چون در طرز نوشتن آن اختلاف است ، مثل شکل ستاره آن یا حرف میم آن، بعضی به همه وجوه آن می نویسند ، مثلا یک بار با ستاره پنج گوشه و یک بار با ستاره شش گوشه.”

معظم له در پایان جوابیه خود به پرسش خبرنگار ما تکرار شرف الشمس در هر سال را لازم ندانست و مرقوم کرد:

“به هر حال جدید تهیه کردن آن در هر سال لازم نیست. “

در این حال ، حضرت آیت الله مظاهری در پاسخی کوتاه و گویا ، با اشاره به قابل اعتماد بودن شرف الشمس ، افزود: “شرف الشمس مورد اعتماد است و اگر کسی داشته باشد تجدید لازم نیست.”

در کتاب «هزار و یک نکته»، نکته ۲۷۷، تألیف آیت‏اللّه‏ حسن‏ زاده آملی نیز مطالبی راجع به این شکل آمده است. در کتاب های اسلامی هم نقش شرف الشمس هم را شامل پنج اسم اعظم خداوند می دانند که آنها را کلمات مبارکه: الله ، جمیل رحمن ، مۆمن و نور گفته اند و بجای نقش از پنج حرف اول آنها بصورت ا.ج.ر.م.ن میتوان استفاده کرد

 

 

شرف الشمس در چه روزی از سال واقع می شود ؟

شرف الشمس به صورت عادی هرساله در روز ۱۹ فروردین تکرار می شود که تنها ساعات آغاز و پایان آن هرساله تغییرمی یابد.

چگونه از زمان دقیق شرف الشمس آگاه شویم؟

برای اطلاع از زمان شروع و خاتمه شرف الشمس می بایست به تقویم های نجومی موثق مراجعه کرد. بهترین تقویم های در دسترس تقویم های منجم باشی و مصباح زاده پدر و مصباح زاده پسر می باشد که زمان آن ها اندکی باهم اختلاف دارد که ما ترجیحا در طی این سالها از تقویم منجم باشی استفاده کرده ایم که البته استفاده از هرکدام از تقویم ها می تواند دارای اثر باشد.

شرف الشمس چه آثاری دارد؟

در کتب علوم غریبه آثاری از جمله دفع فقر و بیماری ها و حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و کسب عزت و بزرگی برای شرف الشمس متذکر شده اند.

دعای شرف الشمس

بسم الله الرّحمن الرّحیم
اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی هِیَ کالکَفِّ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی

نکاتی که در هنگام نوشتن شرف الشمس باید رعایت شود

۱)هیچ خطی دوبار کشیده نشود
۲)سوراخ های ستاره و میم و ها و واو بسته نشود
۳)خطوط ابتدا و انتهای ستاره یگدیگر را قطع نکنند
۴)اندازه الف ها یکسان باشد
۵) واو آخر روی تمام نقش کشیده شود
۶)اگر روی کاغذ نوشته میشوند با گلاب و زعفران نوشته شوند

دو نکته مهم دیگر درباره شرف الشمس

۱( اگر از نگین استفاده میکنید بهتر است هر سال در ساعت ذکر شده و با آداب کامل بوسیله یک سوزن روی نقش کنده شده را دوباره خراش دهید(الزام ندارد)

۲) اگر روی کاغذ نوشتید آن را باز نکنید و به کسی نشان ندهید و در آخرین چهارشنبه سال به آب روان (مثل رودخانه) بسپارید.

آیا تکرار شرف الشمس در هر سال لازم است ؟

آیت الله روحانی می فرمایند :
“اهل این گونه فنون می گویند که اگر یک بار شرف الشمس به طریق مخصوص نوشته شود، دیگر احتیاجی به تکرار در سال بعد ندارد و اثرش باقی است – ولی چون در طرز نوشتن آن اختلاف است ، مثل شکل ستاره آن یا حرف میم آن، بعضی به همه وجوه آن می نویسند ، مثلا یک بار با ستاره پنج گوشه و یک بار با ستاره شش گوشه.”

معظم له در پایان جوابیه خود به پرسش درباره تکرار شرف الشمس در هر سال مرقوم فرمودند :

“به هر حال جدید تهیه کردن آن در هر سال لازم نیست. “

حضرت آیت الله مظاهری در پاسخی کوتاه و گویا ، با اشاره به قابل اعتماد بودن شرف الشمس میفرمایند: “شرف الشمس مورد اعتماد است و اگر کسی داشته باشد تجدید لازم نیست.”

 

راه شناخت شرف الشمس اصلی از تقلبی چیست؟

بهترین راه برای تشخیص شرف الشمس اصلی از تقلبی مقایسه شرف الشمس های صحیح و ناصحیح می باشد که در ادامه برای تان شکل صحیح نوشتاری شرف الشمس  و دونمونه از نمونه های ناصحیح آن آورده می شود .

 

شرف الشمس صحیح(براساس کتاب سرالمستتر شیخ بهایی رحمه الله)

نمونه شرف الشمس صحیح

شرف الشمسهای ناصحیح ، غلط ، ‌ناخوانا و ناقص

نمونه ناصحیح شرف الشمسنمونه ناصحیح شرف الشمس

 

شرح مرحوم شیخ بهایی رحمه الله درباب شرف الشمس به زبان شعر درکتاب سرالمستتر

 

 

شرح مفصّل صورت نقش طلسم شرف شمس: هست منقول از امام اُمَم
شاه مردان و بَحرعلم وکرَم
خبر معتبر، که هست در او
صورت اسم اصغر اعظم
کَفعَمی ذکر کرده در مِصباح
لیک، بر حاشیه نموده رقم
ابن عبّاس، نظم کرده و ِ را
آن پسرعمّ سَیّدِ عالـَم)ص)
عربی بود لفظ آن ابیات
ترجمه کردمَش بلفظ عجم:
اوّلی خاتَمی همی باید
که بُوَد پنج گوشه آن خاتم
لیک شرط نوشتنش اینست
که نراند بر آن دوبار، قلم
بنویسد عقیب آن سه الف
که صد و یازده بُوَد به رقم
برسر هرسه چون سِنان مدّی-
بکشد، آنچنان که نبوَد خم
بعد از آن میم بی دُمی باشد
که بُوَد کور و چشم او بر هم
پس بُوَد نردبان، سه پایه ای
که نباشد از آن زیاد و نه کم
بعد ازآن چارالف بُوَد هم سر
چو اَنامِل ستاده پهلوی هم
پس بُوَد هاء و بعد ازآن واوی
کو بُوَد کج به هیأت مِحجَم
سیزده حرف باشد این صورت
هر یکی در صفا چو باغ ارم
چار حرف وی است از تورات
چار از انجیل عیسی مریم
پنج حرف دگــر ز قرآن است
اسم اعظم همین بُوَد؛ فــَافهَم!
ای توئی حامل چنین اسما
ایمنی از همه بلا و سَقـَم
نگزد مار و عقربت هرگز
نشوی تا تویی غمین و دِژَم
از وبا و عِلـَل تو آزادی
وز تب و درد و جمله اَلَم

آنچه ازبیانات شیخ بهایی رحمه الله صریحاً می توان فهمید این است که

اولاً این اشکال همان اسم اعظم معروف در روایات و احادیث است

و ثانیاً اینکه صاحب این لوح شریف از بلا ، بیماری ، گزیدن مار وعقرب ، افسردگی و دلمردگی ، وبا ، معلولیت ، تب ، درد وهمه بیماریها در امان است

آیا شرف شمس همان اسم اعظم خداوند است؟

 

برخی میگویند: نوشته شرف شمس شامل ۵ اسم اعظم خداوند است برخی دیگربه این باورند که شرف شمس امضاء رمزی مولا علی (ع) است ، برخی به ثبت نام موکل شمس را قبول دارند برخی می گویند دعای شرف شمس روی انگشتر حضرت سلیمان (ع)همراه با عبارت «لااله الالله الملک الحق المبین ویا الملک لله» حک شده بوده ولیکن عظمت شرف شمس و آداب نوشتاری باطنی آن بالا تر از همه اینها است وحک کردن یا نوشتن آن کار هر کسی که واقف به علوم غریبه نیست نمی باشد ، در سال یکبار شرایط مهیا میشود تا موکلین خورشید به زمین بیایند و خورشید در بهترین موقعیت خود در کل کهکشانها قرار گیرد تا خورشید در آن زمان نسبت به سایر کواکب روی زمین قدرت بیشتری داشته باشد.

برخی می‌گویند نقش شرف الشمس کلمات الله ، جمیل ، رحمن ، مومن و نور است که گاهی حکاکان شرف الشمس به جای نوشته، از نقوشی استفاده می‌کنند که معرف همین کلمات هستند ودر واقع حروفی هستند که از تورات، ‌ انجیل و قرآن گرفته شده‌اند. گاهی هم به جای این نقش‌ها و کلمات پنج حرف اول آن‌ها یعنی الف، جیم، ر، میم و نون نوشته می‌شود.

 

مزیت شرف الشمس خاتم سلیمان به نسبت دیگر محصولات ارائه شده در بازار چیست؟

 

مزیت ما نسبت به سایرین در چند نکته اصلی خلاصه می شود:

اولین نکته حکاکی حرز ، نظارت علمای دینی و کارشناسان مذهبی شناخته شده بر فرایند حکاکی حرز

دومین نکته حکاکی حرز به دست بهترین حکاکان و اساتید حکاکی مطرح بین المللی این مجموعه ورعایت فوق العاده در حکاکی دقیق اَشکال حرز شریف

سومین نکته اطمینان۱۰۰درصدی از حکاکی حرز در ساعات مخصوص روز ۱۹ فروردین

چهارمین نکته حکاکی به نیت سفارش دهنده‌ی حرز

و آخرین نکته انجام اعمال لازم و مستحب ازقبیل قرائت نماز قبل و حین حکاکی توسط حکاکان می باشد

 

آیا شرف الشمس همان خاتم سلیمان است؟

بسیاری از علما از شرف الشمس به عنوان نمونه ای از خاتم سلیمانى نام برده اند و آن را به عوالم خمسه تفسیر کرده اند و رازی از تورات و انجیل و قرآن می دانند که در کتاب شمس معارف کبرى جلد اول مطالب بیشتری در خواص شرف شمس آورده شده وحضرت آیت الله حسن زاده آملی وشیخ بهای به مطالب بیشتری در این زمینه اشاره فرموده اند .

ارزش سنگ عقیق مخصوصاً عقیقی که مزیّن به شرف شمس باشد را نمی توان در چند جمله بیان نمود ، پیامبران و ائمه اطهار علیهم صلوات الله  آثار وبرکات سنگهای انگشتری تایید نموده اند، اما نه به خاطر آنکه اثرى جادویى دارند، بلکه آن نگین هرچه باشد برگزیده شده خداست و براى دارنده آن اثراتى از جمله فتح مهمات و دفع بلیات و غیره دارد و اثرات آنها ذاتى نیست و از جانب خداى تعالى است . پس اگر کسى اثر آنچه را که همراه خود مى دارد ، ذاتى و مستقل بداند به خداى یگانه شرک ورزیده است .

خداوند قدرت سلیمان نبی وملک ایشان درتسخیر عالمیان را در خاتم سلیمان و انگشتری او قرار داده بود، هرگاه سلیمان آن به دست مى کرد تمامى جن و انس و شیاطین و همه پرندگان و وحوش به نزد وى حاضر گشته و از او اطاعت مى کردند . باد مامور حمل تخت او بود و همه شیاطین و انسانها و پرندگان و چهار پایانى که تحت اوامرش بودند همگى آنها را جابه جا مى نمود.

سلیمان نبی علیه السلام  گاهی اوقات ، انگشترش را در اختیار برخى از خدمتکارانش قرار مى داد. روزى شیطان به نزد خادم وی آمد و او را گول زد و خاتم سلیمان را از او گرفت و آن را در دست خود نهاد ؛  نتیجه آن شد که تمام شیاطین و جن و انس و پرندگان و وحوش مسخر او گشتند. سلیمان علیه السلام در جست و جوى انگشتر برآمد ولى آن را نیافت . سرانجام شیطان که ترسید مردم متوجه حیله او شوند آن را به دریا انداخت . خداى – عزوجل – ماهى را مامور به بلعیدن آن انگشتر نمود ، سلیمان علیه السلام چهل روز در ساحل دریا به دنبال انگشتر بود و با گریه و زارى به سوى خداى تبارک و تعالى استغفار مى نمود و از این اتفاق شوم به جانب خدا توبه مى کرد واز آن سو بنى اسرائیل طی این چهل روز در جست و جوى حضرت سلیمان.

سلیمان علیه السلام پس از چهل روزجستجو ، به صیادى رسید که ماهى صید مى کرد ؛ حضرت سلیمان به او کمک نمود و صیاد هم پس از صید ، یک ماهى به سلیمان داد . سلیمان شکم ماهى را شکافت و انگشتر خود را در آن دید. انگشتر را به دست کرد و شیاطین و جن و انس و پرندگان و وحوش در برابرش خضوع کردند و پادشاهى او به همان حالت اول بازگشت و حضرت ، آن شیطان (که انگشتر را ربوده بود) به همراه لشگرى که همراه او بودند به وسیله اسماء الهى حبس نمود و عده اى را در دل دریا و بعضى را در میان سنگ و صخره ها زندانى نمود و آن شیاطین تا روز قیامت زندانى و معذب هستند .

نسبت عقیق زرد و شرف الشمس

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم می‌فرمایند: «هر کس یکی ازعقیق‌های سرخ و زرد وسفید را در دست داشته باشد جز خیر و نیکی و فراخی روزی و سلامتی ازجمیع بلا‌ها نمی‌بیند و از شر پادشاه ظالم و از هر چه آدمی از آن می‌ترسد و حذر می‌کند امان می‌یابد.»

همچنین آن حضرت فرمودند: یا على! همانا عقیق اولین کوهى است که به ربوبیت خداى متعال و نبوت من و وصى بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن بهشت به پیروان تو و اختصاص آتش به دشمنان تو شهادت داده است.

پاسخ مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی درباره سوال از شرف الشمس +لینک مستقیم

http://www.pasokhgoo.ir/node/38700

سلام, آیادعای شرف شمس که پشت عقیق زرد رنگ حک می شود یک دعای واقعی است و سندیت دارد و ائمه معصومین یا انبیاء الهی به آن اشاره ای داشته اند یا چیزی است که در افواه عمومی وجود دارد؟ آیا واقعا اسم اعظم خداوند است؟ درصورتی که اسم خداوند باشد برای حمل یا تماس آن با بدن باید وضو داشت؟ و درصورت واقعی بودن اثرات آن چیست؟ با تشکر

پرسشگر گرامی باسلام و تشکر از ارتباط با این مرکز.
پایگاه اطلاع رسانی “لبیک” در مورد شرف الشمس از چند تن از عالمان توضیح خواسته که نظر آن ها به شرح زیر است:
آیت الله مبشّر کاشانی می گوید:
شرف الشمس از علوم غریبه است، لکن در کتب متقدمین(عالمان قدیم از صدر اسلام تا چند قرن پیش) اعم از روایی و ادعیه و اذکار اثری از آن نیافتم . فقط متاخرین در چند قرن اخیر آن را معتبر می دانند . بیاناتی درباره شرف الشمس و طریقه تکثیر آن به صورت مربع یا مسبع(هفت ضلعی) و غیره و نیز آثار و برکات آن مطالبی متذکر شده اند . بعضی آن را ماخوذ از اسم اعظم تلقی کرده اند . در کتاب “جواهر مکنونه” که از کتب خطی اذکار است و همچنین در کتاب “السحاب اللئالی” تالیف سید عبدالله بوشهری و کتب دیگر، آثاری از جمله دفع فقر و بیماری ها و حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و کسب عزت و بزرگی برای آن متذکر شده اند.
کفعمی هم در کتاب “جُُنَّه الواقیه” آورده که این حروف شکل اسم اعظم است . در بعض کتب علمای شیعه دیدم که (ادعا کرده اند) این شکل از امیرالمؤمنین علیه السلام گرفته شده، ولی سندی برای ادعای خود ذکر نکرده اند.
مرحوم شیخ بهائی نیز در کتاب “سرالمستتر” در رابطه با این شکل که بعضا به شرف الشمس معروف شده ،مطالبی بیان فرموده است.
می گویند که شرف الشمس را باید در روز ۱۹ حمل که مطابق با روز ۱۹ فروردین است، از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد و در صورت عدم امکان بر کاغذ زردی نوشته و با خود حمل نماید، ولی تجدید آن در روز مذکور در سال های بعد شرط نشده است و لازم نیست.”
آیت الله روحانی: اهل این گونه فنون (اهل علوم غریبه) می گویند که اگر یک بار شرف الشمس به طریق مخصوص نوشته شود، دیگر احتیاجی به تکرار در سال بعد ندارد و اثرش باقی است ، ولی چون در طرز نوشتن آن اختلاف است ، مثل شکل ستاره آن یا حرف میم آن، بعضی به همه وجوه آن
می نویسند ، مثلا یک بار با ستاره پنج گوشه و یک بار با ستاره شش گوشه.
ایشان تکرار شرف الشمس در هر سال را لازم ندانسته است .
حضرت آیت الله مظاهری با اشاره به قابل اعتماد بودن شرف الشمس می گوید: “شرف الشمس مورد اعتماد است . اگر کسی داشته باشد، تجدید لازم نیست.”
در کتاب ریحانه الادب هم ذیل نام “ابو البدر” از عالمان قدیم شهر اردبیل ، به نقل از او شرح مفصلی در باره شرف الشمس و حروف آن و اشعاری که به امام علی در مورد این حروف منسوب است و طرز نوشتن این حروف داده است.(۱)
پی نوشت :
۱. ریحانه الادب، ، مدرس تبریزی ، ج۷ ، ص۲۳-۲۴،چ چهارم، تهران،خیام، ۱۳۷۴؛
هزار و یک کلمه ،‌ حسن زاده آملی، ج۳، ص ۳۷۱، کلمه ۳۴۳ ؛
هزار و یک نکته ، علامه حسن زاده آملی ، ‌ج۲، ص ۷۹۶، نکته ۹۷۷ ؛
تفسیر قرآن، شهید مصطفی خمینی ، ج۱ ، ص ۱۵۳.

 

سخن پایانی

سالیان زیادیست که توفیق انجام وظیفه و کتابت شرف الشمس راداریم و دراین سال ها برکات و آثار زیادی از اشخاص متعدد نقل شده که فقط از باب نقل آثاری که به چشم خود دیده ایم ذکر میکنیم.
برکاتی چون توفیق در ازدواج
سفرهای زیارتی عتبات و حج
موفقیت در قراردادهای پیمانکاری

موفقیت درمعاملات کلان اقتصادی
محافظت از گناه و وسوسه شیطان
توفیق در عبادات

همه آثاریست که بارها به چشم خود دیده ایم و در این میان تعدادی از مشتریان که آثار این حرز شریف را دیده اند به طور مکرر و هر ساله برای خود، دوستان و آشنایان خود این محصول گرانقدر را سفارش میدهند.

 

سلامتی وموفقیت شما آرزوی ماست

 

خاتم سلیمان

 

 

سفارش شرف الشمس